2011-03-12

Odblokowanie Clarion Map770

Poniżej podana jest instrukcją jak zrobić by po uruchomieniu urządzenia po naciśnięciu w oryginalnym menu Nawigacja uruchomiła się alternatywna nawigacja. Podane rozwiązanie jest odporne na Hard Reset.

Podłączamy urządzenie poprzez USB do komputera. W katalogu \My Flash Disk\Clarion mamy naszą mapę. Cała reszta menu: które pojawia się po starcie systemu, ustawienia, odtwarzacz muzyki, bluetooth, przeglądarka zdjęć znajdują się w katalogu \Windows. Zawartość tego katalogu jest przywracana do swojego pierwotnego stanu po twardym resecie na skutek naszych celowych działań lub utraty zasilania.

Aby uzyskać dostęp do pulpitu urządzenia naciskamy przycisk reset (schowany w dziurce obok wejścia słuchawkowego) jednocześnie przytrzymując drugi przycisk z boku. Na dole powinniśmy mieć szary pasek. To schowany pasek start. Klikamy w niego na środku i mamy dostęp do menu start.

Ściągamy sobie zestaw MioPocket, który jest jedną z wielu paczek oprogramowania, które zwiększają funkcjonalność naszej nawigacji. My potrzebujemy z niej raczej standardowe elementy.

Związku z tym, że podstawowe oprogramowanie uruchamiane jako pierwsze znajduje się w katalogu Windows, instrukcja co ma być odpalone pierwsze także to nie można tej nawigacji trwale odblokować.

Można zrobić oczywiście coś takiego. Zdarza się Hard Reset. Uruchamia się oryginalne menu. Wybieramy tam nawigację. Uruchamia się już nasze oprogramowanie, które dokonuje zmian przywracających w katalogu Windows i restartuje urządzenie.

My tym nie będziemy się bawić. Chcemy tylko by po włączeniu się urządzenia i wybraniu z oryginalnego menu Nawigacja uruchomiła się nasza nawigacja, czy to z karty, czy z pamięci zewnętrznej.

Do tego typu rzeczy nadaję się doskonale narzędzie skryptowe MortScript. Jego możliwości są naprawdę ogromne. Zainteresowani niech poszukają MortScript Manual.

Parę razy podczas resetowania urządzenia z odblokowaniem nie pojawiło mi się pasek start. Można temu zaradzić wrzucając poprzez połączenie USB do katalogu \Windows\Desktop
plik MioAutoRun\Programs\TroNik\TaskbarToggle.exe.

Kolejny użyteczny program to Total Commander, dzięki niemu możemy zobaczyć pełną zawartość katalogu Windows.

Sam Windows w menu start ma eksplorator plików, uruchamiamy go (mamy już dostęp do paska start), i teraz możemy uruchamiać dowolne programy przegrane na urządzenie.

Nasze odblokowanie będzie polegać na zmianie nazwy katalogu z mapą na inny, np. na Clarion-org. Tworzymy nowy katalog Clarion. Kopiujemy do niego pliki MioAutoRun.exe, MioAutoRun.mscr, MortScript.exe, toolhelp.dll. Dwóm pierwszym zmieniamy nazwę na Clarion zachowując rozszerzenie.

Trochę wyjaśnienia. MortScirpt.exe to program do wykonywania naszych skryptów. Plik MioAutoRun.mscr to plik skryptu. MioAutoRun.exe ma jedno zadanie uruchomić skrypt o nazwie takiej samej jak swoja.

No i teraz najważniejsze. Nasz skrypt:

if (FileExists("\Storage Card\iGO\iGO.exe"))
Run("\Storage Card\iGO\iGO.exe")
else
Run("\My Flash Disk\Clarion-org\Clarion.exe")
endif

Jest to propozycja podania. W zależności od rodzaju mapy, musimy ustawić odpowiednią do niej ścieżkę dostępu. W przypadku braku alternatywnej nawigacji uruchomi się nasza oryginalna nawigacja.